10 pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem w domu - Super Mama - Szkoła Rodzenia

#zostańwdomu

Obecna sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest poważna. Hasztag #zostańwdomu pojawia się w mediach społecznościowych na każdym kroku. Ważne jest, aby mieć świadomość powagi sytuacji i z rozsądkiem podchodzić do wszystkich czynności.

W tym trudnym dla nas wszystkich okresie podpowiadamy, w jaki sposób możecie wykorzystać cenny czas, spędzony z dziećmi w domu. Niech będzie przyjemnie i kreatywnie😉

A więc wszystkie ręce na pokład – zaczynamy rodzinne zabawy!

1. KREATYWNE DIY, czyli zrób to sam

Z synem, czy z córką – możecie tworzyć wszystko! Przez biżuterię, karmnik dla ptaków po mały zielnik na balkon. Pomysłów i inspiracji jest mnóstwo w internecie! Niewielkim kosztem uczycie dzieci samodzielności i zaradności. Powiedzenie „zero waste” nabiera nowego znaczenia 😉

Inne propozycje DIY:

• uszycie poduszki / lalki
  • stworzenie toru wyścigowego
  • zbudowanie organizera na biurko z plastikowych butelek po napojach, czy ze słoików
  • stworzenie kolorowej zakładki do książek (mulina, skrawki materiałów, kartonik)
  • przerobienie kartonu po pieluchach na wesoły/ozdobny pojemnik na zabawki

2. TEATR W DOMU – dlaczego nie 😉

Zabawa na cały dzień! Zaczynacie od wymyślenia scenariusza (tu już pójdzie w ruch fantazja dziecka). Następnie szykujecie scenografię z kartonów i pozwalacie maluchowi ozdobić scenę. W ruch idą stare skrawki materiałów, brokat, cekiny, włóczka, folia bąbelkowa, ręcznik papierowy itd. Następnie montujecie kurtynę z np.: pieluszek. Ostatni etap przygotowań to kukiełki ze skarpetek (najlepiej tych, którym brakuje już pary;)). Na koniec zostaje odegranie ról, nagranie pamiątkowego filmu i przesłanie np.: do dziadków.

3. SESJA FOTOGRAFICZNA

Chyba wszystkie dzieci bez wyjątku uwielbiają się przebierać. Szczególnie jak mama i tata nie patrzą, zakradają się do szaf i mierzą szpilki, krawaty, błyszczące sukienki…Pozwólcie jednego dnia zaszaleć maluchom, udostępnijcie im kilka rzeczy z własnej garderoby (mogą to być ubrania i akcesoria, których już nie zakładacie, albo planowaliście się ich pozbyć). Niech to będzie kapelusz, elegancki szal, sukienka, szelki. Dzieci będą w raju 😉 Niech same stworzą po 3 zestawy na różne okazje. Po wystrojeniu się zróbcie im zabawną sesję zdjęciową! Przy okazji będzie można kilka zdjęć wydrukować i rozdać dziadkom 😉

4. WSPÓLNA GIMNASTYKA

Przyjemne z pożytecznym. Zachęćcie dzieci i siebie do ćwiczeń. Włączcie ulubioną muzykę, przygotujcie dzieci na 3 sesje ćwiczeń w ciągu dnia. Narysujcie na kartce duży zegar, zaznaczcie, o której godzinie zaczyna się każdy trening – niech dzieci pilnują czasu! Będą przejęte, że powierzyliście im tak ważne zadanie 😉

5. PLANSZÓWKI

Nie ma chyba domu bez choć jednej planszówki! Śmiech, zabawa, wspólnie spędzony czas, a do tego nauka rywalizacji, ale i pokory.

6. ZABAWA W POZNAWANIE PRZEDMIOTÓW DOMOWEGO UŻYTKU

Wykorzystajcie do tego np.: kuchnię – pokażcie dzieciom jak działa wyciskarka do soków, gdzie można przechowywać chleb, która gąbka służy do mycia naczyń, czym kroicie pizzę, a czym wyciskacie czosnek. Dzieci uwielbiają wiedzieć! Taka zabawa to wspólnie spędzone pół dnia na poszerzaniu wiedzy.

7. WSPÓLNE GOTOWANIE/PIECZENIE CIASTA

Dzieci są urodzonymi „pomagierami” 😉 Ustalcie menu na cały dzień, przygotujcie wspólnie produkty. Pozwólcie dziecku umyć warzywa, podać garnuszek. Wymieszajcie wspólnie składniki na ciasto. Niech będzie wesoło.

8. MALOWANIE

Obowiązkowa pozycja na liście pomysłów – bez dwóch zdań malowanie pobudza kreatywność i rozwija funkcje manualne u dzieci. Możecie zaproponować dzieciom malowanie kamieni, starych poszewek na poduszki, butelek po napojach.

9. BUDOWANIE ZAMKU/”BAZY” Z KARTONÓW

Został Wam karton po odkurzaczu/pieluszkach? Świetnie! Przypomnijcie sobie Wasze dzieciństwo i do dzieła! Każda mała księżniczka marzy o własnym zamku, tak jak każdy mały wojownik chce mieć swoją bazę. Zabawa na kilka dni.

10. ZABAWA W RYSUNKI I SŁÓWKA PO ANGIELSKU

Siedzenie w domu z dzieckiem, to idealny czas na sprawdzenie wiedzy z języka obcego, a także wzbogacenie go o nowe słówka! Użyjcie w tym celu kolorowych karteczek samoprzylepnych, napiszcie słówka po angielsku i przyklejcie na przedmiotach. Dziecko za każdy dobrze odczytany wyraz otrzyma złotą gwiazdkę na tablicy pochwał.