fbpx

To zależy od Ciebie i dziecka oraz na jakim etapie rozwoju jesteście.

Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo maluszek okazuje niechęć do noszenia w chuście czy nosidełku. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Przyzwyczajajcie się stopniowo.

Od kiedy nosimy?
W chuście można nosić dziecko od pierwszych dni życia. Jeśli oczywiście czujesz się na siłach i potrafisz wykonać odpowiednie wiązanie.

Nosidełko zaleca się dzieciom, które samodzielnie siedzą. Dlaczego? Ponieważ nosidełko nie stabilizuje bocznie kręgosłupa dziecka.

W jakiej pozycji nosimy?
W chuście i nosidłach zaleca się noszenie malucha brzuszkiem do naszego ciała. Pozycja powinna odciążać kręgosłup dziecka i nie utrudniać rozwoju stawów biodrowych. Szczególnie ważne jest ułożenie główki. Polecana sporadycznie pozycja kołyskowa, nie jest zbyt lubiana przez dzieci i może źle wpływać na stawy biodrowe. W tym ułożeniu maluch nie zachowuje zalecanej symetrii ciała.

Ergonomicznie czy ekonomicznie?
Chusta tkana, długa będzie służyła Ci od noworodka do starszaka. Nosidełko musisz dopasować według odpowiedniej wagi i możesz zacząć używać go, dopiero kiedy dziecko będzie siedziało samodzielnie.

Jeśli decydujesz się na nosidło to wybierz koniecznie ergonomiczne. Umożliwi ono dziecku zachowanie odpowiedniej postawy podczas noszenia. Ważne- pamiętaj żeby dobrać odpowiedni rozmiar.

Jak długo nosimy?
Dopóki jest to przyjemne dla noszącego i noszonego. Zazwyczaj chusty i nosidła mają wytrzymałość około 20 kg. Radzimy zapoznać się w tym temacie z zaleceniami producenta.

Ile powinno trwać „jednorazowe noszenie”?
Tyle ile nam potrzeba. Jeśli oczywiście potrafimy dobrze wiązać chustę. Noworodka możesz nosić z przerwami na przewijanie i karmienie. Pamiętaj jednak, że starszy maluch potrzebuje więcej aktywności dla prawidłowego rozwoju. Musi mieć czas na zabawę, pełzanie, raczkowanie i samodzielne poznawanie świata.

Jaką chustę wybrać- tkaną, elastyczną, kółkową?
Powszechnie przyjęło się, że chusta elastyczna jest łatwiejsza w użyciu, ponieważ można ją zawiązać przed włożeniem dziecka. Nasuwa to jednak pytanie, czy dopasowujemy wiązanie do dziecka czy pozycję malucha do wiązania? Pamiętajmy jednak, że chusty elastyczne zaleca się do noszenia niemowląt. Około 5 miesiąca życia, przydałoby się wymienić ją na tkaną

Chusta tkana jest nieco trudniejsza w motaniu ale posłuży nam dłużej. Nauka będzie wymagała więcej zaangażowania. Jeśli jednak nauczysz się robić to prawidłowo, kręgosłup i bioderka Twojego dziecka są bezpieczne. Chustę kółkową uważa się za najwygodniejszą. Nie trzeba jej ciągle wiązać. Obciąża niestety tylko jedno ramie, co może powodować dyskomfort. Przy tej opcji masz też ograniczoną ilość pozycji. Najlepiej sprawdza się przy noszeniu starszaka "na biodrze".