Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest bezpieczne? - Super Mama - Szkoła Rodzenia

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest bezpieczne?

Współspanie – temat kontrowersyjny, zresztą jak każdy dotyczący wyborów rodzicielskich, a co dopiero snu dziecka. Zdaje się mieć tyle samo zwolenników co przeciwników. Czasami jest świadomą i zaplanowaną decyzją, a czasami wynikiem braku możliwości innego rozwiązania. Do tego dochodzą często sprzeczne informacje tzw. “dobre rady” innych mam na forach rodzicielskich, które powodują niezły mętlik w głowie. Słyszymy: “nie śpij razem bo przygnieciesz”, “nie śpij razem bo przyzwyczaisz”, a z drugiej strony słyszymy “ten czas z maluchem nigdy nie wróci”, “jesteśmy jedynymi ssakami lądowymi, które wyganiają swoje
potomstwo z legowiska” itd. Do tego dorzućcie niewyspanie, hormony i mamy gwarantowany chaos w głowie i solidną dawkę mieszanki negatywnych emocji.

Nieważne czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest celowe, zaplanowane i chciane, czy może jest sposobem na ratowanie się przed totalną deprywacją snu i postrzegane jako rozwiązanie “tymczasowe” to warto sprawić żeby było ono jak najbardziej bezpieczne.

Mimo, że informacje na temat bezpieczeństwa dziecka podczas snu sprowadzają się do odradzania współspania, to i tak większość rodziców “ląduje w łóżku” z dziećmi prędzej czy później, na krótko czy długo, czy tego chcieli czy nie. Sama mam pełną świadomość tego jakie są rekomendacje, a jak wygląda życie z małym dzieckiem. Jestem mamą dwójki małych szkrabów i na pewnym etapie z każdym z nich spałam w jednym łóżku. Dane te mają swoje potwierdzenie w badaniach. Znalazłam jedno badanie, które mówi o tym, że aż 61% rodziców śpi ze swoim dzieckiem przez pewien okres czasu. Inne badanie pokazuje, że zdecydowana większość dzieci śpiących z rodzicami to te, które są karmione piersią.
Także rekomendacje są ważne, ale nie sprawią, że przestaniemy coś robić tylko dlatego, że jest to odradzane. Temat znany, prawda?

Dlatego też poniższy artykuł nie ma za zadanie ocenianie Twoich wyborów, czy też wpędzanie Cię w poczucie winy, wstydu czy frustracji. Ma jedynie za zadanie pokazanie Ci, jak stworzyć bezpieczniejsze warunki na sen jeżeli aktualnie śpisz z Maluszkiem w jednym łóżku.

Tak jak wspominałam wcześniej, wszelkie rekomendacje mówią jasno żeby dziecko miało swoją osobną przestrzeń do spania blisko rodzica – bez różnicy czy będzie to kołyska, łóżeczko czy dostawka itd. To jeden element z tzw. ABC of sleep czyli ABC spania, gdzie A to “alone” czyli samo, B to “on their back” czyli na plecach, a C to “in their crib” to we własnym łóżeczku. Jako psycholog, edukatorka i konsultantka ds. snu dziecka muszę to napisać. Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków na sen jest bardzo ważne w kontekście zapobiegania SUID oraz SIDS. SUID (z ang. sudden unexpected infant death) to nagły nieoczekiwany zgon niemowlęcia, który może być następstwem m. in. przypadkowych uduszeń albo zadzierzgnięć. Gdy przyczyny nie są znane, mówimy o SIDS (z ang. sudden infant death syndrome) czyli o zespole nagłego zgonu niemowląt, potocznie nazywanego nagłą śmiercią łóżeczkową. Nie jest to częste zjawisko, jednak znając czynniki wpływając na ryzyko jej wystąpienia, możemy zapobiegać SUID i SIDS stosując się do kilku prostych zasad.

Co sprawia, że współspanie jest bezpieczniejsze?

– trzeźwi rodzice (rzecz oczywista ale konieczna do poruszenia);
– niepalący rodzice (oboje!);
– brak rodzeństwa czy zwierząt w łóżku;
– dziecko jest zdrowe i donoszone;
– wyłączne karmienie piersią;
– odkładanie dziecka do snu na plecy (nie na boczki czy brzuch ale zawsze na plecy);
– odpowiedni ubiór do snu zapewniający komfort termiczny (nie za ciepło, nie za zimno!);
– nie spowijanie dziecka;
– twardy materac przykryty dopasowanym prześcieradłem;
– brak luźnych przedmiotów w łóżku – w tym kołderek, kocyków, pieluszek, maskotek itp.;
– ustawienie łóżka tak aby nie było żadnych szczelin, luk, dziur między materacami rodziców czy łóżkiem a ścianą itd.

Więcej na temat rekomendacji zapobiegania SIDS przeczytasz tutaj:  ​​https://pediatrics.aappublications.org/content/138/5/e20162938

Tak więc jeżeli dalej chcesz spać z Twoim Maluszkiem w jednym łóżku, wszystkim to odpowiada i cała rodzina się wysypia – to wspaniale! Pamiętajcie tylko o tych kilku prostych zasadach, które sprawią, że i Ty będziesz spokojniej spać. Jeżeli natomiast współspanie, z jakichkolwiek przyczyn, nie jest Twoim świadomym wyborem, to wiedz, że można to zmienić. Obserwuj @wyspanymaluch na Facebooku i Instagramie aby dowiedzieć się jak zadbać o lepszy sen dziecka. Jeżeli jednak uważasz, że  potrzebujecie indywidualnego podejścia, dokładnego planu działania i wsparcia to wiesz gdzie mnie szukać: www.wyspanymaluch.pl

Dobrego snu!

Sara Rogało konsultantka ds. snu