Łagodzimy ból porodowy - naturalnie

Łagodzimy ból porodowy naturalnie cz.2

W drugiej części artykułu poświęconego niefarmakologicznym metodom łagodzenia bólu porodowego przedstawię kolejne, równie warte uwagi sposoby jak: 

   • masaż szalem Rebozo, 
   • zastosowanie grzebienia, 
   • obecność douli, 
   • muzykoterapia,
   • odpowiedni oddech.

 

Masaż szalem Rebozo

Rebozo to tkany (najczęściej ręcznie) szal pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, którego długość przekracza dwa metry, a szerokość wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Najbardziej znany jest w Meksyku i Gwatemali, gdzie kobiety wykorzystują go w celach estetycznych jako część odzieży, w celach praktycznych do przenoszenia na głowie dzbanów i koszy, a także do noszenia swoich dzieci. Wykonany jest z bawełny, wełny lub jedwabiu. Rebozo odznacza się pięknymi kolorami i niezwykłymi wzorami.

Jednym z mniej znanych w Polsce zastosowań takiego szala jest wykonywanie za jego pomocą masażu kobiety rodzącej. Technik masażu  jest bardzo dużo, ale najważniejsze to otulenie chustą ciała kobiety i z pomocą drugiej osoby wprawianie go w delikatne, rytmiczne ruchy poprzez naprzemienne pociąganie za oba końce szala. Rodząca może przyjmować w tym czasie różne pozycje – siedzącą, leżącą czy kucającą, a także pozycję kolankowo – łokciową. Masaż ten jest niezwykle relaksujący i wyciszający – korzyści są widoczne nie tylko dla matki, ale i dla dziecka, które w czasie delikatnego kołysania odczuwa spokój i ukojenie. Kobiety rodzące podkreślają również inną rolę szala, jaką jest łagodzenie bólu porodowego. Uciskanie np. odcinka lędźwiowego czy krzyżowego daje rewelacyjne rezultaty. Ponadto wykazano, że masaż rebozo może we wczesnej fazie porodu wspomóc odpowiednie ułożenie dziecka, a na jego końcówce skoncentrować wysiłki kobiety na parciu, czyniąc je jeszcze bardziej efektywnym, co w ostateczności może skrócić czas porodu.

Rebozo używa się w całym okresie okołoporodowym – w czasie ciąży, porodu i połogu.

 

Grzebień

Do torby porodowej warto spakować małą i niepozorną rzecz jaką jest grzebień. Może to się  wydawać nieprawdopodobne, ale jedną z metod łagodzenia bólu porodowego jest ściskanie w dłoni grzebienia! 

Jedną z teorii wyjaśniającą ten mechanizm jest teoria bramkowania bólu. W rdzeniu kręgowym znajduje się pewien rodzaj bramki, która ma wpływ na to czy dany impuls bólowy zostanie przesłany do mózgu czy też zablokowany. Każdy z nas ma możliwość odczuwania tylko ograniczonej liczby bodźców bólowych. Jeśli w momencie nadchodzącego skurczu zaczniemy w określony sposób ściskać grzebień sprawimy, że impulsy bólowe z dłoni dotrą szybciej do mózgu niż te spowodowane skurczami, a co za tym idzie ograniczymy odczucia bólowe związane z porodem. 

Jak zatem ściskać grzebień? Należy umieścić go w dłoni tak, by jego ząbki w momencie ucisku znajdowały się w zgięciu pod palcami – uciskamy w trakcie trwania skurczu stale lub rytmicznie. Mała rzecz, a jakże pomocna!

Obecność douli

Doula (z grec. kobieta, która służy) to wykształcona i doświadczona kobieta, która w profesjonalny sposób towarzyszy drugiej kobiecie w czasie ciąży, porodu i połogu. Zapewnia ona ciągłe, niemedyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie w okresie okołoporodowym.

Pierwsze spotkania z doulą  następują najczęściej jeszcze w czasie ciąży. Doula pomaga wtedy przygotować się kobiecie do porodu i pierwszych chwil z maluszkiem, a także poprzez rozmowę stara się oswoić lęk przed porodem, czy np. poczuciem braku kompetencji. W czasie porodu proponuje różne niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, oferuje swoją obecność, dotyk, dobre słowo, motywuje i pomaga w oddychaniu.

Przeprowadzone badania pokazały, że obecność douli ma istotne znaczenie w przebiegu porodu. Zauważono, że porody z asystą drugiej kobiety skracają czas porodu (nawet o ok. 25%), zmniejsza się ryzyko medykalizacji porodu (poprzez np. użycie próżnociągu położniczego lub kleszczy), a także zakończenia go cesarskim cięciem. Rodząca rzadziej decyduje się na skorzystanie z farmakologicznych metod łagodzenia bólu i lepiej radzi sobie ze skurczami. Warto podkreślić, że kobiety rodzące z doulą bardzo rzadko określają swój poród jako doświadczenie o zabarwieniu negatywnym. Ponadto u kobiet korzystających z pomocy douli zauważono mniejsze ryzyko wystąpienia problemów laktacyjnych po porodzie oraz pojawienia się depresji poporodowej.

Muzykoterapia

W czasie porodu dobrze jest również nie zapominać o odtwarzaniu muzyki, gdyż silnie oddziałuje ona na układ limbiczny odpowiedzialny za emocje. Muzykoterapia zastosowana podczas porodu przede wszystkim zwiększa próg bólowy i zmniejsza napięcie psychofizyczne, rozluźnia kobietę rodzącą obniżając poziom stresu. Co ciekawe muzyka reguluje ciśnienie krwi i ułatwia oddychanie, dzięki czemu matka i dziecko są dobrze dotlenione. Ponadto rodzącej łatwiej jest radzić sobie ze skurczami i przyjmować pozycje wertykalne. Zaobserwowano, że słuchanie muzyki może mieć istotny wpływ na skrócenie pierwszego okresu porodu – nawet o ok. dwie godziny. Wtedy też powinno słuchać się muzyki relaksacyjnej, odprężającej. Podczas drugiego okresu porodu dobrze by było, aby muzyka aktywizowała rodzącą i dodawała jej sił.

Ważne aby wybierać muzykę zgodną z preferencjami kobiety, muzykę którą ona lubi i zna oraz by tempo muzyki było zbliżone do akcji serca. 

 

Prawidłowy oddech

Bardzo ważnym aspektem w przygotowaniach do porodu jest nauka prawidłowego oddechu. Kobieta powinna zacząć ćwiczenia jeszcze w ciąży, by gdy przyjdzie dzień porodu  miała odpowiednio opanowane techniki oddechowe. Tych można nauczyć się pod okiem profesjonalistów – w szkole rodzenia lub podczas warsztatów organizowanych przez położne i doule.

Prawidłowe oddychanie jest niezwykle istotne jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego. Dzięki niemu dotleniamy całe ciało, a zwłaszcza mięśnie macicy, przez co kanał rodny łatwiej i szybciej się rozwiera, a poród trwa znacznie krócej. Ból porodowy spowodowany jest bezdechem, który to jest wynikiem skurczu, dlatego tak ważne jest świadome oddychanie. Wdychając powietrze mimowolnie napinamy ciało, w związku z tym podczas skurczy należy skupić się na wydechu, by nie potęgować bólu i dyskomfortu.

 
Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Pomocne w tym jest zaznajomienie się z niefarmakologicznymi metodami łagodzenia bólu porodowego, których jest naprawdę wiele. Warto wiedzieć, że można sobie pomóc, a poród przeżyć jako coś pięknego i niezapomnianego. To my rodzimy dziecko i razem z nim jesteśmy głównymi bohaterami tego dzieła, a więc to w dużej mierze od nas zależy jak się do niego przygotujemy i jaki może być jego przebieg. 
Warto być aktywną!         Autorka artykułu: Monika Frączek /doula w trakcie szkolenia, doradca chustonoszenia/

Wskocz na mojego FB i zobacz co ciekawego przygotowałam dla Ciebie 😉