"Nie ucz dziecka jak być bogatym" dowiedz się jakie wartości wpajane są szczęśliwym ludziom

“Nie ucz dziecka jak być bogatym” dowiedz się jakie wartości wpajane są szczęśliwym ludziom

Uwielbiam cytaty. Kolekcjonuję sentencje, złote myśli, przepisuję fragmenty książek, lub zaznaczam kolorem zdania, które mają dla mnie znaczenie. To ostatnie jest kompletnie nie do zaakceptowania przez mojego małżonka, który uważa, że pisanie po książkach to zbrodnia, dla mnie jednak to najlepsza forma współpracy ze słowem pisanym.

Lubię wracać do zebranych sentencji, szukając inspiracji, otuchy, dobrego słowa, chcąc znaleźć motywację do działania, lub po prostu dla relaksu. Przeglądam zdjęcia złotych myśli z internetu (tu idę trochę na łatwiznę i zamiast przepisywać, robię zdjęcie telefonem 😊 ), lub wybieram książkę, która najbardziej pasuje do mojej potrzeby.

O ile książka ma swojego autora na okładce, to cytaty z internetu nie zawsze są podpisane, lub źródło nie zmieściło się w kadrze 😉. Od jakiegoś czasu na mojej tapecie w komputerze króluje cytat, niestety bez autora:

Nie ucz dziecka jak być bogatym.

Naucz je jak być szczęśliwym.

Gdy dorośnie, będzie znało wartości a nie ceny.”

Trafiłam na niego przypadkiem, ma dla mnie ogromne znaczenie i niesie bardzo ważne przesłanie.

Uważam, że szczęście takie najprawdziwsze, jest możliwe tylko wtedy, gdy postępujemy zgodnie z naszymi wartościami. Gdy jesteśmy spójni w tym co myślimy, mówimy, czujemy, robimy. Harmonia między tymi elementami jest kluczem do szczęścia.

Aby dzieci mogły poznać dobre wzorce, muszą mieć odpowiedniego nauczyciela, wzór do naśladowania. A kto będzie lepszym wzorem od rodzica? Jeśli rodzic jest zadowolony ze swojego życia, wiedzie je zgodnie ze swoimi zasadami opartymi o wartości, to uwierz mi, sukces murowany!

Niestety, obecna sytuacja w Polsce i na świecie nie rozpieszcza i wiele wartości jest wystawianych na próbę, weryfikowanych pod względem ich istotności. Opieram to twierdzenie na własnym przykładzie. Do tej pory kierowałam się moimi 7 kluczowymi wartościami. Na pierwszym miejscu była rodzina, później stabilność, konsekwencja, rozwój, szczęście, wiara i zdrowie. Przez ostatnie wydarzenia, głównie prywatne, troszkę się pozmieniało. Zaraz po rodzinie, teraz jest zdrowie, troska o najbliższych i zachowanie równowagi życiowej. Reszta może poczekać.

A czy Ty znasz swoje wartości? Pielęgnujesz je? Źródeł wartości jest wiele, pierwszym z nich najczęściej są rodzice. Pomyśl jaką wartość chciałabyś przekazać swojemu dziecku. Czego chciałabyś je nauczyć? Na pozostałe wpływ mamy niewielki bądź żaden. Myślę, że szkoła, przyjaciele, ważne sytuacje w życiu kształtujące Twoje dziecko, będą raczej już poza zasięgiem Twojego wpływu.

Hierarchia wartości to coś, na czym mniej lub bardziej świadomie opieramy nasze życie. W końcu to właśnie wartości są odzwierciedleniem naszych najgłębszych przekonań o tym, co jest w życiu ważne. Jeśli do tej pory nie miałaś okazji głębiej się nad tym zastanowić, stworzyć sobie swojej tablicy wartości, zapraszam Cię do wykonania poniższego ćwiczenia. Poznałam je, pracując z „Dziennikiem coachingowym” K. Rowińskiej i K. Kozioł (troszeczkę je zmodyfikowałam). Pomogło mi bardzo w usystematyzowaniu mojego działania, określeniu priorytetów i pokazało, że jeśli wybiorę ważniejsze od ważnego (bo ciężko powiedzieć, że którakolwiek z wymienionych niżej wartości jest dla mnie nieistotna) to będę spokojniejsza i bardziej pewna swoich decyzji. Poniżej przedstawiam Ci 82 wartości. Dla ułatwienia wykonania tego zadania, na mojej stronie www.agulaga.pl, w zakładce do pobrania, znajdziesz gotową listę wartości do wydrukowania 😊

Autentyczność, Władza, Przyjaźń, Spokój, Bezpieczeństwo, Harmonia, Szacunek, Cierpliwość, Honor, Akceptacja, Prawda, Zadowolenie, Wsparcie, Ciekawość, Konsekwencja, Pokora, Szlachetność, Prawość, Kreatywność, Prostota, Tolerancja, Czułość, Czystość, Przyjemność, Troskliwość, Równowaga, Delikatność, Lojalność, Rodzina, Twórczość, Bogactwo, Duma, Mądrość, Radość, Zaangażowanie, Dyskrecja, Miłość, Rozwój, Intymność, Uczciwość, Stabilność, Nadzieja, Rozwaga, Wolność, Elastyczność, Doskonałość, Ryzyko, Wierność, Efektywność, Niezależność, Sława, Wyrozumiałość, Sukces, Entuzjazm, Odpowiedzialność, Rzetelność, Zdrowie, Godność, Odwaga, Spontaniczność, Wrażliwość, Bliskie relacje, Otwartość, Komfort, Sprawiedliwość, Wiara, Piękno, Kompetencja, Szczęście, Wiarygodność, Wdzięczność, Empatia, Pasja, Stanowczość, Zaufanie, Pobożność, Pogoda ducha, Szczerość, Zaradność, Wygoda, Prestiż, Szczodrość.

Jeśli brakuje na tej liście wartości, którą chciałabyś umieścić, śmiało, dopisz ją! A teraz, postępuj zgodnie z instrukcją, tylko w kolejności – nie idź na skróty:

  1. Spośród wypisanych, wykreśl 30, które są dla Ciebie mniej istotne od pozostałych.

  2. Wykreśl kolejne 25, które są dla Ciebie mniej istotne od pozostałych

  3. Wykreśl kolejne 13, mniej istotnych

  4. Wykreśl następne 7, by zostały na liście tylko te, określone jako najważniejsze. Będzie ich 7.

  5. Ustaw je w Twojej hierarchii ważności.

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

– Czy realizujesz swoje 7 wartości? Jeżeli tak to w jaki sposób?

– Na ile Twoje codzienne działania odzwierciedlają wartości, które są dla Ciebie ważne?

– Czy podejmując decyzje opierasz je o wyznaczone wartości?

– Co możesz zrobić, by Twoje życie było zgodne z wartościami? Nad czym chciałabyś popracować?

Możesz wykonać to ćwiczenie na 2 sposoby.

Pierwszy, spontaniczny. Idąc za impulsem, pierwszą myślą, bez głębszego zastanowienia się, wykonaj polecenia od 1 do 5. Wypisz na kartce efekt Twojej pracy i odpowiedz na powyższe pytania.

Drugi, bardziej przemyślany. Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz. To Twój moment na dookreślenie siebie. Przemyśl swoje działanie, zachowania, decyzje. Które wartości odzwierciedlają?

Serce i rozum nie zawsze idą w parze 😊 Czy widzisz jakąś różnicę w efektach? Jak bardzo zbliżone do siebie są wartości, które wypisałaś?

Gratuluję Ci wykonania ćwiczenia i zachęcam Cię do podzielenia się ze mną efektami Twojej pracy 😊  

Autorka artykułu: Agnieszka Gajtka – Coaching, Mentoring, Wsparcie

Facebook Agula