Porodówka na Gdańskiej Zaspie - czego się spodziewać

Porodówka na Gdańskiej Zaspie – czego się spodziewać

Podczas zajęć w szkole rodzenia ciężarne często pytają o warunki na salach porodowych. Nasza położna Jagna opisuje jedną z nich w szczegółach.

W szpitalu im. Św. Wojciecha na Gdańskiej Zaspie trafisz na dobrze wyposażone, indywidualne sale porodowe. Znajdziesz tam nie tylko nowoczesne łóżka porodowe, na których można swobodnie rodzić także w pozycjach wertykalnych, ale też drabinki, piłki, worki sako oraz liny. Na korytarzu znajdują się też dwie łazienki z prysznicami do immersji wodnej. Porody prowadzą tutaj wspaniałe położne, które pokierują Tobą kiedy i jak wykorzystać te zasoby jeśli będziesz chciała. Zadbają też o to, aby Twoj praca przez całą ciążę aby przygotować krocze do jego ochrony nie poszła na marne. Wesprą Cię w stosowaniu wszelkich niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Jeśli jednak będziesz chciała skorzystać ze środków farmakologiczych, do dyspozycji jest Entonox (gaz – podtlenek azotu z tlenem) oraz Ultiva (remifentanyl podawany w pompie do wkłucia obwodowego przez pierwszy okres porodu).

Obecnie ponownie, w związku ze wzrostem ilości osób hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-CoV-2, nie ma możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Twój poród prowadzi jedna położna z dyżurujących (położne zmieniają się o godzinie 7 i 19). Jeśli chcesz wcześniej wybrać położną, która ma Ci towarzyszyć cały poród, niezależnie od zmian dyżurów, Zaspa jako jedyny szpital w trójmieście oferuje płatny wybór asysty jednej z trzech bardzo doświadczonych położnych. Przez cały poród może towarzyszyć Ci też jedna, wybrana bliska osoba, np. ojciec dziecka. Pozostaje ona z Tobą do końca czwartego okresu porodu, a więc do 2 godzin po urodzeniu noworodka, kiedy to przenosisz się na Oddział Położnictwa. Przez te dwie godziny pozostajesz z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry, a położna pomoże Ci w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi. Jeżeli nie ma wątpliwości co do stanu noworodka to dopiero po tym czasie jest ono badane przez lekarza, ważone, mierzone i ubierane (w przygotowane przez Was wcześniej ubranka).


        Autorka artykułu: położna Jagna Skóra