Poznaj naturalne odruchy jakie pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka

Rozwój zmysłów u dziecka

Wzrok, zapach, smak, słuch, dotyk – z pomocą zmysłów jesteśmy w stanie poznać i oceniać rzeczywistość, podziwiać piękno świata i dostrzegać zagrożenia, aby móc na nie wcześniej zareagować. Dlatego rozwój zmysłów u dziecka jest bardzo ważny.


W trakcie 9 miesięcy ciąży rozwój dziecka tydzień po tygodniu polega na kształtowaniu się kolejnych organów, w tym narządów zmysłu. Już w 8 tygodniu ciąży, gdy zarodek ma zaledwie centymetr długości, powstają zalążki małżowin usznych. W tym czasie rozwijają się też jego oczy. W 9 tygodniu powinny być już wykształcone jego powieki, stanowiące ich ochronę. Tydzień później na twarzy dziecka widoczne są już dziurki w nosie, dzięki którym do jego mózgu będą mogły docierać wrażenia zapachowe. Oprócz tego z biegiem czasu powstają receptory dotyku i smaku.

Jeśli rozwój dziecka w życiu płodowym przebiega prawidłowo, noworodek powinien mieć w pełni wykształcony zmysł słuchu, co mamy wyczuwają już w trakcie ciąży, kiedy maluszek zaczyna intensywnie ruszać się pod wpływem hałasu lub muzyki z otoczenia. 

Ponadto maleństwa mają czuły zmysł zapachu, natomiast aromatami które lubią najbardziej, są oczywiście zapach mamy oraz mleka z jej piersi. Podobnie jest ze zmysłem smaku, choć oczywiście dopiero z czasem dziecko będzie miało okazję poznać co to słony, gorzki czy kwaśny smak. Noworodki i niemowlęta preferują natomiast smak słodki, dlatego tak chętnie sięgają po maminy pokarm. Nietrudno też zauważyć, że noworodki reagują na dotyk. Przytulanie, głaskanie pocałunki w czoło – to sposoby na ukojenie dziecka, które płacze i jest niespokojne, a także zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.


Jeśli chodzi o zmysł wzroku, to z biegiem pierwszych kilkunastu miesięcy życia będzie on jeszcze intensywnie się rozwijał, gdyż po urodzeniu jest on jeszcze nieostry, a ruchy gałek ocznych jeszcze nieskoordynowane. Wkrótce jednak dziecko zacznie dostrzegać detale oraz obiekty oddalone, natomiast rozwój powinien przebiegać następująco:

    • w 1 miesiącu dziecko zaczyna dostrzegać źródło światła i i odwracać się w jego kierunku
    • około 6 tygodnia życia maluch zaczyna dostrzegać obiekty ustawione na wprost jego oczu
    • w 2-3 miesiącu życia maluch potrafi już wodzić wzrokiem za ustalonymi blisko przedmiotami, w tym samym czasie rozpoznaje bliskie osoby
    • z czasem dziecko zaczyna rozróżniać twarze, rozwija się jego widzenie przestrzenne, zaczyna interesować się obrazkami w książkach, uczy się rozróżniać kolory, a w wieku 12 miesięcy widzi już jak dorosła osoba

Jak wspomóc prawidłowy rozwój dziecka pod kontem jego zmysłów?


Poszczególne zmysły maluszka rozwijają się poprzez bliski kontakt z rodzicami i opiekunami oraz zabawę. Kolorowe zabawki, wydające różne dźwięki, maty edukacyjne, książki, częste mówienie do dziecka, śpiewanie mu, wszystko to wspomoże jego ogólny rozwój. Pamiętaj jednak by zabawki dostosować do jego wieku, aby mogło rozwijać się swoim tempie.
Ogromny wpływ na rozwój wzroku mają również kwasy DHA. Jeśli maluch jest karmiony piersią, to kwasy te otrzymuje wraz z mlekiem matki, która suplementuje kwas i dba o zdrową dietę. Jeśli niemowlę jest zaś karmione mlekiem modyfikowanym, przy wyborze mieszanki warto zwrócić uwagę, aby wybrać ten z odpowiednią zawartością DHA. Najlepszym wyborem jest natomiast zawsze karmienie piersią, a WHO zaleca aby
podawać naturalny pokarm przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy.

 

 

Autorka artykułu: Anna Kotynia – fizjoterapeuta dziecięcy

http://rehabilitacja-pruszcz.pl/