Ząbkowanie – co zastosować i jak pomóc dziecku - Super Mama - Szkoła Rodzenia

Ząbkowanie. Wyrzynanie (kłów), wyrżnięcie (siekacza) i zarzynanie (rodzica). I cóż, zanim przyjdą do naszych dzieci zębowe wróżki, a my będzie mogli przespać 8h bez wstawania to minie trochę czasu. W tym wpisie przedstawię Ci mój punkt widzenia na preparaty na ząbkowanie dostępne w aptece. Opowiem tez o samym ząbkowaniu – skąd się bierze, ile trwa, i jakie błędy popełniają rodzice.

Ząbkowanie – kiedy, jak, dlaczego?

 

Ząbkowanie zaczyna się zazwyczaj około 6 miesiąca życia. Pierwsze pełne ząbkowanie (czyli pojawienie się kolejnych zębów mlecznych w jamie ustnej dziecka) trwa średnio 17,5-25 miesięcy.

Wiele czynników ma wpływ na ząbkowanie i u każdego dziecka może przebiegać inaczej. Bierzemy tu bowiem pod uwagę m.in. układ hormonalny i jego zaburzenia, układ immunologiczny, infekcje przebiegające z gorączką, poziom witaminy D – wszystko to może spowodować opóźnienie lub przyspieszenie ząbkowania. Zbyt niski poziom witaminy D i wapnia może opóźnić ząbkowanie i zaburzyć strukturę zębów.

Moment pojawienia się pierwszego zęba u dziecka daje nam informację, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo (poza tym wielką radość i uciechę całej rodziny :)) Jeśli np. pierwszy ząb pojawi się po ukończeniu 12-tego miesiąca życia, mówimy o opóźnionym ząbkowaniu. Jeśli Twojemu Maluchowi minęło już 1,5 roku, a Ty dalej nie zauważasz żadnego zęba, udaj się koniecznie do lekarza, być może konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Ciekawostka: czy wiesz czym różni się „ząbkowanie” od „wyrzynania zębów”?

Otóż wyrzynanie to proces dużo dłuższy i zaczyna się zanim cokolwiek jest możliwe do zauważenia w buzi dziecka. To co możemy sami zaobserwować, czyli pojawienie się koron zębów w jamie ustnej, nazywamy ząbkowaniem.

Jakie objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu?

Dzielimy je na dwa rodzaje:

 1. Miejscowe:
 • zaczerwienienie i obrzmienie dziąsła w okolicy wyrzynającego się zęba,
 • zapalenie dziąsła wokół wyrzynającego się zęba,
 • zasinienie błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem (spowodowane krwiakiem lub będące objawem torbieli wyrzynającego się zęba) – ten objaw wymaga obserwacji lekarza,
 • zapalenie ropne mieszka zębowego,
 • zapalenie kości (bardzo rzadko),
 • ślinienie się,
 • gryzienie twardych przedmiotów.
 1. Ogólne:
 • niepokój, złe samopoczucie,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia łaknienia (rzadko),
 • podwyższona temperatura ciała (w badaniach nie stwierdzono natomiast bezpośredniego powiązania między ząbkowaniem, a podwyższeniem temperatury) [3-5].

Ważna uwaga! Niektóre objawy, szczególnie te ogólne, wcale nie muszą być bezpośrednio związane z ząbkowaniem, mogą natomiast wynikać z istnienia jakiegoś innego problemu. Jeżeli coś Cię niepokoi w zachowaniu dziecka warto przejść się do lekarza i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ząbkowanie a biegunka, katar i rozdrażnienie

Wiele niemowląt przechodzi ząbkowanie z towarzyszeniem biegunki i kataru. Cała sztuka to znaleźć i zrozumieć przyczynę. A w tym młodzi rodzice, maksymalnie mocno zaangażowani – sobie zupełnie nie radzą (trudno się dziwić).

Chodzi o to – żeby po wykluczeniu innych przyczyn – nie pakować w dziecko połowy apteki na katar i biegunkę – bo do momentu zakończenia ząbkowania – takie objawy się będą po prostu działy.

Czyli ząbkowanie to nie tylko ból zębów dziąseł – to też katar, niespokojność, biegunka itd. Warto o tym pamiętać.

Jak załagodzić przebieg ząbkowania?

Umówmy się – każdy rodzic chciałby odjąć dziecku bólu i cierpienia związanego z wyżynaniem zębów. Nie zawsze jest to możliwe w 100%. Sposoby są różne – niżej znajdziesz przegląd.

Metody niefarmakologiczne

Masaż, masaż i masaż!

Zanim wybierzemy się do apteki po leki/suplementy/wyroby medyczne, możemy spróbować kilku alternatywnych  sposobów, np. delikatnego masowania dziąsła dziecka. Można wtedy nałożyć na palec silikonową nakładkę albo sterylną wilgotną gazę. Pamiętaj jednak, że nabłonek pokrywający dziąsło Twojego maluszka jest bardzo cienki i delikatny, więc trzeba to robić bardzo ostrożnie, żeby nie narazić dziecka na kolejne urazy.

Najlepiej 2-3 razy dziennie, kolistymi ruchami, delikatnie naciskając rozpulchnione miejsca. Oprócz tego możemy przemywać dziąsło naparem z rumianku (działa przeciwzapalnie) albo podać dziecku schłodzony gryzak. Gryzak nie może być zbyt zimny, żeby nie doszło do szoku termicznego 🙂 Podobnie z jedzeniem, schłodzone pokarmy zmniejszą wrażliwość receptorów (pomocne jest np. podanie dziecku schłodzonej marchewki czy pora do „podgryzania”).

Jeśli zauważysz u Malucha zasinienie dziąsła w okolicy wyrzynania się zęba albo owrzodzenie brzusznej części języka, koniecznie zgłoś się do lekarza. W takich sytuacjach lepiej dmuchać na zimne.

Domowe sposoby na ząbkowanie

Takich sposobów jest mnóstwo. Zwróć tylko uwagę na bezpieczeństwo i możliwość zakrztuszenia dziecka (np. przy podawaniu do gryzienia zimnej marchewki itd.)

 • dziecku pomaga podanie czegoś do gryzienia (dla niektórych jest to po prostu rodzic – ręka, noga, co tam w pobliżu :)) – zimne gryzaki albo np. wykonane z miękkiego drewna, nie musi to być koniecznie gryzak, może być nawet silikonowa łyżka do mieszania zupy
 • musy owocowe z lodówki – zimno znieczuli bolące miejsce (u starszych dzieci)
 • schłodzona szczoteczka do zębów dla maluchów, jeżeli będzie w stanie to sam sobie wymasuje dziąsła
 • mnóstwo cierpliwości (i morze kawy ;))
Metody farmakologiczne
Leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Chodzi tutaj o paracetamol (działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe) i ibuprofen (przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe).

Najczęstszym błędem rodziców jest myślenie – moje dziecko nie ma gorączki, więc po co mam podawać syrop przeciwgorączkowy?

A te leki przeciwgorączkowe mają też działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (a wyrzynaniu zęba towarzyszy miejscowy stan zapalny). I te cechy tych substancji wykorzystujemy. Dziecko nie musi mieć gorączki, żeby te leki pomogły.

Paracetamol i ibuprofen podajemy w dawkach odpowiednich do wagi dziecka i sytuacji, w akceptowalnej formie (syrop/czopek) i wtedy kiedy trzeba.

Może się zdarzyć, że dzięki jednej dawce paracetamolu – Twoje ząbkujące dziecko spokojnie prześpi całą noc. I Wy też. Oczywiście umiar jest wskazany we wszystkim.

Środki o działaniu miejscowym na ząbkowanie – spraye, żele…

W aptece dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do stosowania u ząbkujących dzieci. Ich składy opierają się głównie o substancje miejscowo znieczulające (lidokainę, benzokainę), przeciwzapalne (rumianek), i przeciwbakteryjne. Do wyboru mamy też kilka produktów homeopatycznych. Jeśli miejscowe zabiegi nie pomogą, a my nie masz już siły ani pomysłu, co robić dalej, możesz podać dziecku paracetamol.

Od pewnego czasu amerykańska agencja FDA przestrzega przed stosowaniem żeli z lidokainą, mając na uwadze silne działanie substancji i determinację rodziców, aby ulżyć dziecku, co powoduje przekroczenie maksymalnych dawek, które mogą być podawane dziecku. Stosujmy się do zaleceń z ulotki, często więcej nie znaczy lepiej!

Jeśli decydujesz się na stosowanie leku przy ząbkowaniu musisz pamiętać o jego stosowaniu zgodnie z zaleceniami producenta. To, że lek jest dostępny bez recepty nie oznacza, że możemy go dowolnie dawkować. W końcu chodzi o dobro naszych pociech!

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas ząbkowania?

 • Właściwej higieny jamy ustnej dziecka – oczyszczanie wałów dziąsłowych.
 • Ważne jest też przypilnowanie, żeby dziecko nie wkładało do buzi ostrych albo brudnych przedmiotów i nie doprowadziło do wystąpienia dodatkowego zakażenia.
http://pantabletka.pl/zabkowanie-preparaty-analiza-i-opinia