Żeby dobrze zaplanować, warto podsumować

Żeby dobrze zaplanować, warto podsumować

           

Co roku przychodzi taki czas, kiedy podsumowujemy to, co przeminęło i oczekujemy tego, co dopiero nastąpi. W moim życiu są takie dwa kluczowe momenty – moje urodziny oraz okres świąteczno-noworoczny.


Dużo wtedy myślę nad tym co się wydarzyło, jak postąpiłam w ważnych sytuacjach i co mogłam zrobić inaczej. Co można było pominąć lub dodać, jak bardzo jestem zadowolona z tego rozdziału mojego życia, który właśnie zamykam. Taki mały rachunek sumienia bardzo często pomaga w wyłapaniu perełek- małych, niedocenianych sukcesów. Polecam ich pielęgnowanie 😊

O porażkach również należy pamiętać, jednak…

   Uważam, że nie ma sensu się biczować po niepowodzeniach. Warto wyciągać z nich wnioski, stanąć nieco z boku, przyjrzeć się sytuacji, wyciągnąć z niej lekcje i iść dalej.

Od kilku lat korzystam z pewnego narzędzia, które ułatwia mi podsumowanie każdego roku, czasem miesiąca lub nawet zadania, które rozbieram na części pierwsze i rozpisuję. Można je stosować częściej i w różnych sferach. Dostosowywać do własnych potrzeb. Narzędzie to pomaga spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Jest szczególnie pomocne, gdy w głowie pojawia się „cosiek” – uczucie, że chciałabym coś zmienić, coś jest nie tak, coś mnie uwiera i nie do końca wiem czym jest to „coś”.

Pokażę Ci jak to narzędzie działa, a Ty sprawdź, czy będzie dla Ciebie użyteczne i wartościowe.

„Koło Życia”, to ćwiczenie coachingowe bardzo często stosowane przy określaniu sytuacji życiowej klienta. Doskonale obrazuje poziom równowagi, do której dążymy. Balansu między najważniejszymi elementami naszego życia. Idealnie byłoby, gdyby elementy te równoważyły się. 

Dla mnie tymi składowymi są: 

– Zdrowie

W jakim stopniu o nie zadbałam w danym okresie? Czy dobrze się odżywiałam? Czy poświęcam wystarczająco dużo czasu na sport? Byłam u dentysty, ginekologa? Zrobiłam podstawowe badania np. krwi? Wszystko to, co wiąże się z moim samopoczuciem ma znaczenie. 

– Rodzina

Jakie jest moje zaangażowanie w życie rodzinne? Jak bardzo tego potrzebuję i w jakim stopniu spełniam się jako żona, matka, córka, siostra itd. Jakie są nasze relacje?

– Przyjaciele

W mijającym roku ciężko mówić o wspólnych wyjazdach, czy chociażby spotkaniach na kawę w ulubionej kawiarni, ale kawa na Skype, drobna przesyłka urodzinowa dla przyjaciółki są jak najbardziej na plus 😊 Czy moja przyjaciółka czuje, że o niej pamiętam? Czy ja czuję się dobrze w tej relacji? Jakich mam przyjaciół? Czy możemy na sobie polegać?

– Praca

Czy to, co robię zawodowo jest na miarę moich kompetencji, umiejętności i możliwości? Jest zgodne z moimi wartościami? Czy spełniam się zawodowo? Rozwijam się? Spędzamy w pracy zdecydowaną większość czasu, więc warto zadbać o to, żeby nasze zajęcie było w zgodzie z nami. Nie ważne, czy pracujesz w biurze, jesteś mamą na pełny etat, lub prowadzisz własną firmę. Ważne, jak bardzo się spełniasz w tym co robisz i jak jest Ci z tym dobrze.

– Czas dla siebie

Wiadomo, nie jest łatwo, ale warto znaleźć chwilę wytchnienia! Randka z mężem/partnerem, czas na książkę, dobry film, czasopismo. Długa kąpiel w wannie, lub cotygodniowy rytuał spa tylko dla mnie. Co lubię robić? Jakie mam hobby i ile czasu, by mu się bez wyrzutów sumienia oddać?

– Finanse

Czy umiejętnie zarządzam finansami? Inwestuję, oszczędzam? Czy moje zarobki, lub wspólny budżet domowy są na poziomie, który jest w stanie zaspokoić potrzeby moje i moich bliskich? Mam tu na myśli również bezpieczeństwo i wolność finansową.

– Rozwój osobisty

Ile czasu spędzam na podnoszeniu swoich kwalifikacji, zarówno jako pracownik jak i mama. Ile książek przeczytałam? Korzystam z informacji ogólnodostępnych w np. internecie, czy tracę czas na skrolowanie mediów społecznościowych? Czy zainwestowałam w swój rozwój?  

– Otoczenie

Jak dbam o miejsce w którym przebywam? Czy odpowiada mi estetycznie? Jest mi dobrze w mieszkaniu, które mam, czy potrzebuję czegoś większego? Gdzie mieszkam – miasto, wieś, poza ojczyzną, mieszkam sama czy w domu wielopokoleniowym? 

Dla każdego z nas, co innego ma znaczenie. Do poszczególnych elementów starałam się podać przykłady. Mam nadzieję, że pomogą one w wykonaniu ćwiczenia. 

Przygotuj kartkę i długopis. Znajdź chwilę dla siebie i do dzieła!

Narysuj koło, podziel je na 8 części i przyjmując, że środek koła to 0% satysfakcji, a obrzeża stanowią 100% zadowolenia z danego obszaru, zaznacz swój poziom zadowolenia z każdej części. Bądź ze sobą szczera. Tu nie ma dobrych i złych opcji. Jest tylko twoja subiektywna ocena i im bardziej będzie ona prawdziwa, tym lepszy obraz rzeczywistości otrzymasz. Po zakreśleniu właściwych dla ciebie wartości, odpowiedz na poniższe pytania. Ważne jest, by zapisać odpowiedzi na kartce.


 1. Co czujesz, gdy widzisz swoje „Koło Życia”? Jaki ma kształt? 
 2. Co jest dla Ciebie najważniejszą wartością  i jak ona wygląda w zestawieniu z kołem?
 3. Zastanów się i zapisz, które części koła mają na siebie wzajemny wpływ i jaki?
 4. Która z części ma największy wpływ na pozostałe?
 5. W której z części „Koła Życia” chciałabyś zwiększyć swój poziom zadowolenia i dlaczego jest to dla Ciebie ważne?
 6. Jakie działania możesz podjąć, by osiągnąć oczekiwany poziom zadowolenia?
 7. Co jeszcze możesz zrobić?
 8. Jaki będzie wpływ tych zmian na pozostałe obszary?
 9. Który obszar powinien być przez Ciebie poprawiony w pierwszej kolejności?
 10. Jak wygląda obecna sytuacja w wybranym obszarze? Z czego jesteś najbardziej zadowolona?
 11. Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy wybrany przez Ciebie obszar się zmieni? 
 12. Jakie działania podejmiesz, by poprawił się Twój poziom zadowolenia w danym obszarze? Wypisz 3 pierwsze, konkretne kroki, jakie wykonasz.
 13. Wyznacz sobie termin realizacji.

Nie spiesz się. Pamiętaj, dobre podsumowanie tego co było, jest genialnym wstępem do planowania! W trakcie tego ćwiczenia często zaczynają się pojawiać pierwsze cele do realizacji. Właściwie wykonane zadanie z pewnością przybliży cię do osiągnięcia równowagi.Jeśli chcesz wypróbować to narzędzie, ale nie do końca wiesz jak się za to zabrać, lub chciałabyś przeanalizować swój wynik, zapraszam do kontaktu. Bardzo chętnie Ci pomogę. To będzie mój mały Świąteczno-Noworoczny prezent dla Ciebie 😊

Wszystkiego dobrego!
Autorka artykułu: Agnieszka Gajtka

Agulaga- Coaching, Mentoring, Wsparcie

www.agulaga.pl

https://www.facebook.com/AgulaGa.Coach/